Система Прозорро.Продажі: поняття та принцип роботи

Апр 26, 2021

Система Прозорро.Продажі: поняття та принцип роботи

Інноваційний проект, розпочатий Міністерством енергетики України, направлений на захист довкілля та забезпечення легального продажу української деревини, був розпочатий що на початку 2020 року. З того часу лісові господарства України зобов’язані продавати необроблену деревину для промислового призначення через систему Прозорро.Продажі.

Що таке Прозорро.Продажі

Це система відкритих електронних аукціонів, що проводяться в онлайні в автоматичному режимі. Доступ до участі в торгах є в усіх бажаючих. Все, що необхідно для того, щоб придбати деревину через електронні торги, це обрати торгівельний майданчик та зареєструватися.

В Прозорро.Продажі зібрана широка база лотів, що продаються по ринковій ціні. Початкову вартість лоту та крок ставки визначає організатор торгів, тобто продавець. Про цьому кінцева ціна лоту буде визначена покупцями, що будуть робити свої ставки в ході проведення аукціону. Виграє той, чия ставка буде найбільшою. Так працюють найпоширеніші англійські аукціони. Але є також інший варіант торгів – аукціони голландського типу, при яких ціна лоту поступово падає. Покупцем стане той, хто згодиться придбати лот за запропонованою ціною.

Так як в системі Прозорро немає необхідного функціоналу для того, щоб приймати ставки та заключати електронні угоди щодо купівлі-продажу деревини, цим займаються електронні торгівельні платформи. Про них більше написано тут sale.uub.com.ua. Після реєстрації на сайті торгівельного майданчику можна обирати лот та подавати заявку на участь в торгах.

Принцип роботи Прозорро.Продажі

Ця система має 2 рівні:

 • Центральна база даних (ЦБД).
 • Торгівельні майданчики.

Покупці та продавці взаємодіють з ЦБД через торгівельні майданчики. За безперебійну роботу цих майданчиків відповідає адміністратор, який не взаємодіє напряму ні з покупцями, ні з продавцями. Тому ніхто не може вплинути на хід торгів та їх результат. Аукціон буде розпочатий в назначений системою час. Після закінчення торгів система автоматично обере переможця.

В функції адміністратора торгівельної платформи входить наступне:

 1. забезпечення доступу до бази лотів;
 2. реєстрація учасників торгів (покупців та продавців);
 3. збір гарантійних внесків та їх автоматичне повернення у разі, якщо учасник не став переможцем аукціону;
 4. технічне забезпечення проведення аукціону;
 5. надання консультаційних послуг;
 6. допомога в пошуку цікавого лоту;
 7. повідомлення про появу лотів, що можуть бути цікавими покупцеві;
 8. перевірка документів перед підписанням угоди;
 9. забезпечення підписання електронного договору купівлі-продажу між продавцем та назначеним системою покупцем;
 10. збереження даних про сторони угоди та їх документів в системі на протязі 3 років.На цьому сайті https://sale.uub.com.ua/ru/news/prodam-lis-kruglyak-sosny-v-m-harkiv-na-prozoro-prodazhi можна знайти багато цікавої інформації щодо придбання лісу-кругляку в Україні через систему Прозорро.Продажі.

отcl24